NAŠE KNÍŽKA   /   JAK ZAČÍT   /   MAPA  /   MATERIÁLY   /   PODPOŘTE NÁS   /   KONTAKTY   /   FACEBOOK   /   BLOG

Přistěhovali jste se do nového města a neznáte tu moc lidí?
Chybí vám v rodině babička či dědeček?
Jste na děti sama a potřebujete pomoc?

 

Pokud jste v situaci, kdy si uvědomujete, že potřebujete víc lidí kolem sebe, pak čtěte dál.
Najdete tu inspiraci a příležitosti, jak tento problém řešit.

Rozšíření rodiny je způsob, jak vrátit dospělým i dětem podporu a bezpečí,
jaké po staletí poskytovaly velké rodiny, které ovšem v naší době téměř vymizely.

Samotní dva dospělí sice zvládnou výchovu dětí,
ovšem nemohou zajistit všechno, co rodina ke štěstí potřebuje.


Rodinou pro nás nemusí být jen lidé s pokrevní vazbou.
Rodina jsou lidé, kterým na nás záleží a na kterých záleží nám.


Mnoho lidí má se svými přáteli lepší vztahy než s biologickou rodinou.
Co toho využít a poskládat si širší rodinu právě z těchto přátel?

PROČ JE TO TAK DŮLEŽITÉ?

Protože pořád nemáme čas.

Když oba rodiče pracují, sami se starají o domácnost, nákupy, děti a vše, co život přináší, kolik času si ve skutečnosti najdou, aby s dětmi opravdu byli a třeba si s nimi jen tak hráli či povídali?

Může se nám něco přihodit.

Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Co bude s Vašimi dětmi a partnerem, pokud vás zítra přejede auto? Na koho se budou moci obrátit? O kom víte, že jim na 100% pomůže?

Nechceme žít v bublině.

Lidé po staletí žili ve větších skupinách, které se společně staraly o výchovu všech dětí. Ty díky tomu mohly poznat všechny profese, způsoby bydlení i přístupy k životu, které se ve skupině vyskytovaly. Dnes děti poznávají jen to, co mají doma či vidí ve škole. Není to málo?

A hlavně je nám to přirozené…

Sociální vazby jsou stejně důležité pro děti, jako pro nás dospělé. A máme jich čím dál tím méně. Ke svým vlastním rodičům to máme mnohdy daleko a za přátele považujeme kolegy z práce, kteří kolikrát neznají ani našeho partnera, natož děti. Nebylo by úžasné vědět, že máte kolem sebe hned několik lidí, se kterými můžete sdílet dobré i zlé kdykoliv je potřeba?

V ČEM VÁM TO POMŮŽE?

 • Vzájemná pomoc nejen s dětmi.
  Platíte si za hlídání anebo jste rezignovali na své koníčky a všechen čas pro sebe? Není to třeba a vůbec nevadí, když nejsou k dispozici prarodiče. Dětem je stejně nejlépe, když mohou trávit čas spolu, ať už hraním si, nebo společným děláním úkolů do školy. Tak toho využijte. V rozšířené rodině několika párů mohou být všechny děti na střídačku pokaždé v jiné domácnosti. Nemusí být s cizími lidmi, nemusíte platit za hlídání a především máte čas i na věci, které se s dětmi dělat nedají.
 • Bezpečí a záchranná síť.
  Ztráta rodiče je pro každé dítě tragédie. Pokud se ovšem nenajde nikdo, kdo by tu chybějící roli v jeho životě zaplnil, bude tím znevýhodněno na celý život. O kolik lépe by na tom bylo, kdyby mělo kolem sebe pět dobrých strýců či tetiček, se kterými se cítí bezpečně a může se na ně kdykoliv obrátit. A nejde samozřejmě jen o ztrátu rodiče. Co když se ti rozvádějí? Existence jiných stabilních svazků kolem poskytne dítěti nutný pocit stability i v turbulentních dobách. Přišli jste o práci nebo nabourali auto? I od toho je tu vaše rodina.
 • Nalezení opravdu pevných přátelství.
  Kolik máte opravdových přátel, to obvykle zjistíte, až když opravdu potřebujete pomoc. Jenže to už taky může být pozdě, zejména když nepomůže nikdo. Navrhnout přátelům rozšířenou rodinu je velká věc. Vyžaduje to hodně odvahy, důvěry a vzájemného pochopení. Je to závazek, do kterého se nebude jen tak někomu chtít. Ovšem když najdete ty správné lidi, získáte mnohem víc než jen přátelství.
 • Úspora a potřeba vlastnit méně věcí.
  Kolik máte doma věcí, které potřebujete jen občas? A kolik věcí by bylo dobré sem-tam mít, ale nevyplatí se je kupovat? Dlouhý žebřík, motorovou pilu či brusku, větší auto, čistič koberců… A to už vůbec nemluvě o věcech pro děti, ze kterých neustále vyrůstají. Nebylo by fajn sdílet je podle potřeby v rámci širší rodiny?

KOMU TO JEŠTĚ POMŮŽE?

Samoživitelkám a samoživitelům.

Není moc věcí těžších, než se sám starat o dítě, domácnost i zaměstnání. Právě samostatně žijícím rodičům pomůže spolupráce v rámci Rozšířené rodiny nejvíce. S dětmi, ale také s domácností, vzděláváním, podporou i radou a v neposlední řadě i ekonomicky

Seniorům, kteří čekají na vnoučata.

Zeptejte se kteréhokoliv důchodce, který nemá vnoučata, na co se těší nejvíce. „Až bude babičkou či dědou.“ Ovšem odkládání založení rodiny jejich vlastními potomky dělá jejich život prázdným a tuto perspektivu smutnou. A přitom v rámci rozšířené rodiny je k mání vždy hned několik vnoučat, kterým ani za mák nezáleží, že babička či děda nejsou stejné krve.

Mladým lidem, co se bojí mít děti.

My mladí odkládáme rodičovství z mnoha důvodů, ale nejsilnějšími z nich jsou strach, že nedokážeme zajistit svým dětem patřičné zázemí. A zda to s dětmi budeme umět. Právě tady je největší síla Rozšířené rodiny. Členy se totiž můžeme stát dávno předtím, než budeme mít vlastní děti. Vše můžeme v klidu odkoukat a naučit se, a v okamžiku narození vlastního potomka máme zázemí široké rodiny k dispozici.

PŘEČTĚTE SI VÍCE

Napsali jsme knížku.

Je to krátká, krásně ilustrovaná knížka, která vás uvede do problematiky výchovy dětí v dnešní době. Odhalí vám proč jsme se jako společnost do této situace dostali a především nastíní, jak z ní ven.

Knížku můžete získat v papírové i v elektronické podobě. 

Více zde...

PŘIJĎTE TO ZAŽÍT

Na otevřené setkání

Každý pátek pořádáme neformální a zcela volné setkání rodin s dětmi i všech, kteří se dětí nebojí. 

Můžete s námi strávit odpoledne nebo jen podvečer v krásné zahrádce uprostřed lesa, v Praze Tróji. 

Povídáme si, hrajeme si s dětmi, vyměňujeme si zkušenosti, vytváříme nová přátelství, sedíme u ohně, když počasí dovolí tak grilujeme...

Co se u nás aktuálně děje zjistíte zde.

Na tématickou přednášku

V rodičovských centrech, ve školách a na dalších místech kde to má smysl, děláme na přání přednášky o konceptu Rozšířená rodina. Přednášky jsou obvykle hodinové s následnou diskusí. Pro více informací nás kontaktujte přes email: martina@rozsirenarodina.cz.

O akcích které jsou v plánu informujeme na našem facebooku.

Chcete dostat email jakmile budeme něco pořádat? Přihlaste se sem.

Fotka na pozadí je z naší zahrádky v Tróji. Je to magické místo, přijďte se přesvědčit na vlastní oči.

ZAPOJTE SE ONLINE

Budeme rádi za váš like a ještě více za sdílení:

Pomozte nám šířit myšlenku RR mezi lidi,
ať můžeme žít ve společnosti kde je spolupráce a pomoc mezi rodinami běžná a normální. Děkujeme.

Napište nám: